×

۲۷ شهریور؛ آخرین مهلت ارسال ایده به رویداد «لیبتک ۳» کتابخانه ملی

ایرناچهارشنبه ۲۴ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۳:۱۴
تهران- ایرنا- رویداد «لیبتک ۳» با موضوع «استخراج و مدل سازی موضوع» در راستای قرار دادن داده های موجود کتابخانه ملی در دسترس کسب و کارهای نوپا و فناور محور کشور تا ۲۷ شهریور مدل و ایده می‌پذیرد.
۲۷ شهریور؛ آخرین مهلت ارسال ایده به رویداد «لیبتک ۳» کتابخانه ملی

به گزارش ایرنا؛ مرکز نوآوری و توسعه کسب و کارهای داده محور سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در تلاش است تا با همکاری سایر سازمان ها و نهادهای اجرایی کشور، داده های موجود در کتابخانه ملی را در دسترس کسب و کارهای نوپا و فناوری محور کشور قرار دهد. تمرکز این مرکز، بر توسعه کسب و کارهای حوزه هوش مصنوعی، تحلیل داده های حجیم، محتوا و رسانه، واقعیت افزوده و مجازی میباشد و در تلاش است تا با طراحی و توسعه اکوسیستم نوآوری مرتبط با فناوری های کتابخانه ای لیبتک گامی موثر در توسعه نوآوری در کشور بردارد.

این مرکز در ادامه مسیر نوآوری، اقدام به برگزاری رویداد لیبتک ۳ نموده است. این رویداد با موضوع «استخراج و مدل سازی موضوع» در ادامه رویداد لیبتک ۲ و در راستای استفاده از ظرفیت دانشجویان، کسب و کارهای نوپا و شرکت های حوزه هوش مصنوعی به منظور رفع چالش های کتابخانه ملی برگزار می گردد.

همچون رویداد پیشین از تمامی افراد، تیم ها و شرکت های حوزه فناوری اطلاعات و هوش مصنوعی دعوت می شود تا به این چالش پیوسته و تحت نظارت افراد متخصص و برجسته به رقابت بپردازند. امید است مرکز نوآوری و توسعه کسب و کارهای داده محور سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، با هموار نمودن مسیر نوآوری بتواند فرصتی برای نخبگان و خبرگان حوزه هوش مصنوعی ایجاد نموده و با رفع چالش های ملی، گامی هر چند کوچک در پیاده سازی فرهنگ نوآوری بردارد.

رویداد لیبتک ۳ تحت عنوان استخراج و مدل سازی موضوع با هدف استخراج داده محور برچسب موضوعی، به منظور جست و جوی معنایی و توصیه موضوعی کتاب ها برگزار می گردد. استخراج این موضوعات با استفاده از روش های یادگیری ماشین مانند Probabilistic topic modeling یا هر روش دیگر باید به گونه ای باشد که:

۱. نمایشی برداری از منابع وجود داشته باشد که امکان جست و جوی معنایی در میان مجموعه مورد نظر، به وسیله آن میسر باشد.

۲. منابع برچسب های موضوعی مشخصی داشته باشند، به گونه ای که برای کاربران و متخصصین ملموس بوده و کاربران به وسیله این برچسب های موضوعی بتوانند در مجموعه منابع مشابه تفرج کنند. این برچسب ها به گونه ای هستند که هر منبع می تواند یک یا بیش از یک برچسب موضوعی داشته باشد. هر یک از این برچسب ها دارای احتمالی هستند و مجموع احتمالات برچسب های هر منبع برابر یک می شود. 

چالش گران این رویداد می توانند در قالب فرد حقیقی، تیم، شرکت نوپا یا شرکت توسعه یافته در این رویداد ثبت نام نمایند. پس از پایان مهلت ثبت نام، یک لینک حاوی نام کاربری و رمز عبور به منظور دسترسی به دیتاستی شامل منابع OCR شده کتابخانه ملی در اختیار شرکت کنندگان قرار می گیرد. شرکت کنندگان میبایست با استفاده از این دیتاست، طی مدت مقرر مدل خود را بر اساس معیارهای ذکر شده ایجاد نموده و خروجی خود را برای مرکز نوآوری و توسعه کسب و کارهای داده محور ارسال نمایند.

ارزیابی در دو مرحله صورت می گیرد. در مرحله اول، خروجی شرکت کنندگان بر اساس دو معیار فوق توسط تیم ارزیابی کتابخانه ملی ایران مورد ارزیابی قرار می گیرد و پنج شرکت کننده برتر که خروجی آن ها دقت بالاتری را  ارائه می دهد، شناسایی می گردند.

در مرحله دوم، این پنج تیم در مراسم اختتامیه رویداد به ارائه حضوری مدل خود می پردازند و پس از بررسی داوران و داوری نهایی، شرکت کننده برتر تعیین می گردد. ۸۰ درصد داوری بر اساس دقت خروجی و ۲۰ درصد آن بر اساس نظر داوران خواهد بود. به شرکت کننده برتر این رویداد مبلغ ۱۵۰ میلیون تومان جایزه نقدی و امکان عقد قرارداد با سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران اعطا می گردد.

پایان مهلت ثبت نام در رویداد لیبتک ۳ (استخراج و مدل سازی موضوع) ۲۷ شهریور و اختتامیه این رویداد یازدهم آبان خواهد بود.

منبع خبر "ایرنا" است و موتور جستجوگر خبر تیترآنلاین در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. (ادامه)
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت تیترآنلاین مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویری است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هرگونه محتوای خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
 
Page created in 0.074 seconds.